Head
Mr Geoff Evans
Deputy Head
Mr Adam Powell
Assistant Heads
Mr Rhys Browning
Miss Abigail Davies
Mr Daniel Hughes
Mrs Heulwen Jones
Business Manager
Miss Bethan Morris
SENCo
Miss Nia Williams
Year 7
Miss Catrin Hughes
Year 8
Mr Deiniol Evans
Year 9
Mr Berian Davies
Year 10
Mr Sion Acciaioli
Year 11
Mr Jonathan Lewis
Year 12/13
Deputy
Miss Carys Jones
Head
Miss Rachel Williams
Welsh
Miss Ffion Williams (Head of Department – On Maternity)
Miss Angharad Daniels (Acting Head of Department)
Mrs Lydia Havard (Acting Second in Department)
Miss Abigail Hinton (Acting Second in Department)
Miss Georgia Frater
Mrs Deina Hayner
Miss Lynwen Jones
Miss Rebeka Nicholls
English
Miss Hannah Davies (Head of Department)
Mrs Anna Jones (Second in Department)
Mrs Claire Edwards
Mrs Hannah Forey
Mrs Cheryl Lewis
Mr Joseff Rees
Mrs Tammy Rees-Davies
Miss Alys Rosser
Mathematics
Mrs Lynwen Lewis (Head of Department)
Mrs Sara Jones (Second in Department)
Mrs Angharad Chapman
Miss Catrin Clarke
Miss Laura Davies
Miss Kate Howell
Mr Elis Jones
Miss Kayleigh Jones
Mr Wyn Thomas
Science
Mr Arwyn Lloyd (Head of Faculty and Head of Physics)
Mrs Elin Davies (Head of Chemistry)
Miss Hannah Thomas (Head of Biology)
Miss Holly Cleaton
Mrs Hilary Cotterell
Miss Jodie James
Mrs Nia Jones
Dr Owain Meredith
Mr Danny Williams
Technology
Mr Lee Thomas (Head of Faculty)
Mrs Rhian Rudall (Head of Health and Social Care)
Mr Iwan Harries
Mrs Hannah Owen
Mrs Hannah Sims
Mr Wayne Williams
Digital
Mrs Julie Fletcher (Head of Department)
Mr Rhydian Bowen
Mr David Fletcher
Miss Laura Gower
Modern Languages
Mrs Sara Horan (Head of Department)
Mr Sion Acciaioli
Miss Carys Jones
Mr Paul Mason
History
Mrs Heledd Jones (Head of Department – On Maternity)
Miss Anna Matthews (Acting Head of Department)
Mr Ioan Hughes
Miss Alex Jones
Geography
Mrs Emma Roberts (Head of Department)
Mrs Nicola Jones
Mr Jonathan Lewis
Religious Studies
Mrs Llinos Jones (Head of Department)
Mrs Nia Evans
Miss Rachel Williams
Business
Mr Matthew Gower (Head of Department)
Mrs Bethan Penny
Physical Education
Mrs Cerian Phillips (Head of Department)
Mrs Eleri Poolman (Head of Health and Wellbeing)
Mr Berian Davies
Mr Deiniol Evans
Miss Jessica Gazzi
Miss Lowri George
Mr Josh Williams
Art
Mrs Delyth Thomas (Head of Department)
Mrs Elin Davies
Music
Mr Christopher Davies (Head of Department)
Miss Catrin Hughes
Drama
Miss Angharad Rees-Jones (Head of Department)
Transition
Miss Sioned Williams
Mrs Wena Williams
Vocational
Mr Dylan Richards
Mrs Rhian Davies
Miss Emma Emmanuel
Miss Eluned Evans
Mrs Jodi Evans
Miss Mari Evans
Mrs Angharad Green
Miss Ella Griffiths
Mrs Pat Harries
Miss Heather John
Mrs Emma Latham
Mrs Ann Morgan
Mr Jack Owens
Miss Joanne Samuel
Miss Bethan Sheavills
Mr Iolo Thomas
Mrs Joanne Thomas
Miss Sianon Thomas
Mrs Marie Williams
Examinations and Data Manager
Mr Emyr Thomas
Administrative
Mrs Beryl Bowen
Mrs Andrea Evans
Mrs Rhian Phillips
Mrs Bethan Rolland
Mrs Rhian Williams
Mrs Lisa Morris
Mr Sam Weeds
Attendance
Mrs Sarah Morgan
Cover Supervisors
Mrs Sara Hough
Mr Declan Owens
Network Manager
Mr Anand Govender
Behaviour Officer
Mrs Karen Morris
Youth Worker
Miss Eleri Thomas
Site Manager
Mr Christen Rees-Jones
Site Staff
Mr David Richards
Mr Peter Collins
Mrs Rebecca Harry
Lunchtime Supervisors
Mrs Ann Thomas
Mrs Elaine Roberts
Refectory Manager
Mrs Sam Evans
Chairman
Mr Gareth Beynon Thomas
Vice-Chairman
Mr Roger Bowen
Local Authority
Mr Gareth Beynon Thomas
Mr Roger Bowen
Dr Kim Broom
Mr Martin Davies
Community
Mrs Sarah Owens
Miss Julie Stuart
Mr Rob Sully
Parent
Mrs Rhian Davis
Ms Jamie Hawkins
Mrs Emma Heyes
Mrs Sara Hopping
Mrs Angharad Lloyd-Probert
Mr Steffan Rogers
Staff
Mr Geoff Evans
Mrs Heulwen Jones
Mr Daniel Hughes
Miss Bethan Morris